Bord og bænkesæt i Ellerup

Bord og bænkesæt i Ellerup

Bord og bænkesæt i Ellerup

Gjern Fiskeriforening har i dag opsat et bord og bænkesæt i Ellerup.

Det har længe været et stort ønske at have et bord og bænkesæt i Ellerup, det er nu blevet opfyldt.

Silkeborg Kommune har sponseret sættet, som er lavet på Grønagergård savværk, og det er bare flot!

En stor tak skal lyde til lodsejer Jacob Petersen, som har givet os lov til at opsætte bordet på hans matrikel.

Bord og bænkesættet må selvfølgelig benyttes af alle, som kunne have lyst til det.

Nu hvor foråret er kommet er det jo tid til at komme til åen igen efter en lang vinter. Det bliver spænende hvad oplevelser året bringer. Der er tegn på at vores fiskebestand har det godt, vores gydebanker er blevet brugt meget i løbet af vinteren, forholdende i åen for fisk og  smådyr er blevet markant forbedret i de sidste åringer, så mon ikke at vores medlemmer vil mærke det i form af mere aktivitet. Så det er bare med at komme ud og nyde naturen, få noget frisk luft og have nogle minderige oplevelser…

Nyheder